BCKiH Wahadło z nagrodą Marszałka. Odznaczono zasłużonych dla turystyki

Co roku na zakończenie sezonu turystycznego Urząd Marszałkowski w Toruniu nagradza osoby i instytucje, które przyczyniły się do rozwoju turystyki i turystyki w regionie. Uczestnicy zaangażowani w budowanie marki turystycznej Kujaw i Pomorza zostali nagrodzeni podczas uroczystej gali, która odbyła się 29 listopada 2022 w Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim.


W spotkaniu uczestniczyli między innymi Józef Ramlau Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, członek zarządu Aneta Jędrzejewska oraz radni wojewódzcy Jacek Gajewski i Michał Czepek. Gminę Brześć Kujawski reprezentował Burmistrz Tomasz Chymkowski a BCKiH Wahadło Dyrektor Agata Kubajka oraz Z-ca Dyrektora Sylwia Czerwińska-Modrzejewska. Na spotkaniu zaprezentowano efekty pracy nad dokumentem strategicznym w dziedzinie turystyki który powstał pod opieką merytoryczną dra hab. Piotra Zmyślonego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Huberta Gonery, dyrektora firmy Landbrand.

Uroczystość była okazją do podsumowań i nagrodzenia osób i instytucji, które prężnie działają na rzecz krajoznawstwa, turystyki i gospodarki turystycznej w województwie kujawsko-pomorskim. Nasza instytucja została wyróżniona w konkursie Odkrywca 2022 w kategorii „Dobre miejsce”. Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego Piotra Całbeckiego odebrał Burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski oraz Dyrektor BCKiH Wahadło Agata Kubajka. Nagroda w kategorii „Dobre miejsce” przyznawana jest produktom turystycznym, które posiadają niezwykły potencjał i istnieją na rynku krócej niż dwa lata.

Nasza instytucja otrzymała również nominację Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej do reprezentowania Województwa w konkursie na najlepszy produkt turystyczny Polskiej Organizacji Turystycznej w kategorii „Certyfikat specjalny”. Wyróżnienie odebrała Zastępca Dyrektora BCKiH Wahadło Sylwia Czerwińska-Modrzejewska.

W trakcie wręczono honorowe odznaki Ministerstwa Sportu i Turystyki za zasługi dla turystyki. Wyróżnienia otrzymali:

Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przypadł Kołu Koło Przewodników PTTK w Toruniu. Odznaką honorową za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego uhonorowano Henryka Miłoszewskiego z toruńskiego oddziału PTTK, a jubileuszowe gratulacje przyznano oddziałowi PTTK im. A. Słowińskiego w Strzelnie (powiat mogileński) za 65 lat działalności.

Odznaki honorowe Ministerstwa Sportu i Turystyki za zasługi dla turystyki otrzymali:

 • Grzegorz Gil – Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu
 • Malwina Rouba – Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu
 • Elżbieta Czech – Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu
 • Maria Zakrzewska – Oddział Kujawski PTTK we Włocławku
 • Paweł Grabczewski – Oddział Kujawski PTTK we Włocławku
 • Elżbieta Horka – Pałucki Oddział PTTK w Żninie
 • Urszula Słowińska – Oddział PTTK im. A. Słowińskiego w Strzelnie
 • Agnieszka Kowalkowska – Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
 • Michał Targowski – Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu
 • Jarosław Pająkowski – Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą
 • Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Inowrocławiu.

Podczas uroczystości nagrody prócz BCKiH Wahadło odebrali również inni laureaci marszałkowskiego konkursu „Odkrywca”, w którym wyróżniamy osoby, zespoły, organizacje, instytucje i firmy przyczyniające się do budowania marki turystycznej województwa. Zwycięzcami zostali:

 • w kategorii „Ambasador Kujaw i Pomorza” – Czesław Nosewicz z Torunia i  Lokalna Organizacja Turystyczna Pałuki
 • w kategorii „Najlepsza inwestycja” – Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, Oddział Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
 • w kategorii „Silny wizerunek w mediach społecznościowych” – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
 • w kategorii „Najciekawsze wydarzenie Eskapady” – Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy.

Wyróżnienia specjalne trafiły do Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej oraz Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Poznaliśmy także zwycięzców tegorocznego etapu regionalnego ogólnopolskiego konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej „Najlepszy Produkt Turystyczny”, odbywającego się pod honorowym patronatem Marszałka Piotra Całbeckiego. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wyłoniła 3 zwycięzców, którzy zostaną automatycznie nominowani do etapu ogólnopolskiego, gdzie powalczą o certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej:

 • Cukrownia Żnin
 • Baseny Letnie – Wodny Plac Zabaw w Ciechocinku (powiat aleksandrowski)
 • Park Solankowy w Inowrocławiu.

Nominacja na Najlepszy Produkt Turystyczny – Złoty Certyfikat POT trafiła do Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.

Certyfikat Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej otrzymała gmina Zławieś Wielka.

Gwiazdą Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc został Dom Mikołaja Kopernika.