Uniwersum – wystawa prac Ryszarda Koska

od 26 listopada do lutego 2023 | BCKiH Wahadło | wstęp wolny |


Od 26 października zapraszamy do foyer BCKiH Wahadło na wystawę prac autorstwa Ryszarda Koska. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do lutego 2023 roku. Wystawa zlokalizowana jest w foyer BCKiH Wahadło na I piętrze.


Malarstwo Ryszarda Koska

Ryszard Kosek
/na zdjęciu Ryszard Kosek/

Prace zgromadzone na wystawie pochodzą z prywatnych kolekcji Stanisława Rzeźnickiego, Tomasza Kamińskiego, Mateusza Kamińskiego. Największą jej cześć stanowią obrazy z kolekcji księdza Pawła Śmigla, który tak opowiada o artyście, którego dzieła będzie można oglądać w brzeskim Wahadle:

„Urodzony  w Gdańsku, rocznik 1957 ale swoje życie prywatne, zawodowe i twórcze związał z Płockiem. Wykształcony muzycznie, grał na saksofonie i flecie w zespole jazzowym Loft. Ryszard Kosek, któremu choroba odmieniła życie, odizolowała od świata, i wprowadziła w przestrzeń kolorów, form, wykorzystując jego niepowtarzalną wyobraźnię! Malował diabły i świętych, królów i błaznów, artystów i ignorantów, głupców i prostaków. Używał ironii w opisie, ale z nutą czułości i zrozumienia dla słabości ludzkiej. Szybko okazało się, że malowanie obrazów, które miało być terapią na trapiącą go schizofrenię, stało się pasją i miłością życia! Szybko znalazł się w panteonie najwybitniejszych twórców art brut. Nie sposób opisać świata, który malował Ryszard Kosek, świata rodem z wierszy najlepszych turpistów, ale i świata rzeczywistego, odbitego w lustrze twórczej wyobraźni, przetworzonego na swój niepowtarzalny sposób! Malował pędzlami, farbami olejnymi na płycie pilśniowej zachowując niezwykłą kolorystyczną intuicję. Jego obrazy to opowieść, która ma „podmiot liryczny”, narratora”, „bohaterów pierwszego i drugiego planu”. Ta opowieść fascynuje jego wielbicieli nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, bowiem jego obrazy znajdują się w najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach w Europie i na świecie, nie mówiąc o licznych kolekcjach prywatnych. I chociaż umarł dwa lata temu to bardzo się cieszę, że mogłem Go poznać. Kiedy patrzę na Jego obrazy, gęba sama mi się śmieje. Nikt tak nie malował jak Rysiu Kosek.”

Przygotowanie tekstu: Sylwia Czerwińska-Modrzejewska


Uniwersum – plakat

Uniwersum - wystawa prac Ryszarda Koska