Młodzieżowa Orkiestra Dęta “Brestivia”

Młodzieżowa orkiestra dęta “Brestivia”

MOD, czyli Młodzieżowa Orkiestra Dęta “BRESTIVIA” z grupą taneczną mażoretek to 15 muzycznych lat pełnych przygód, rozwoju, współpracy i pasji do dźwięków.
Orkiestra powstała w 2008 roku i działa nieustannie przy Brzeskim Centrum Kultury i Historii “Wahadło” w Brześciu Kujawskim.

Zalążkiem orkiestry było ognisko muzyczne „Dęciak”, w którym dzieci i młodzież pobierali naukę gry na instrumentach dętych.
Uczniowie ogniska po kilku miesiącach nauki wstąpili w progi młodzieżowej orkiestry dętej, która przyjęła nazwę „Brestivia”.

Sama nazawa “Brestivia” to połączenie dwóch słów: brest od „brzost” gatunku drzewa należącego do rodziny wiązowatych, od którego pochodzi nazwa naszego miasta Brześć i łacińskiego słowa ”via” w rozumieniu droga, jako droga rozwoju muzycznego członków orkiestry. Jak widać zatem, sama nazwa ukazuje, jak ukorzeniona w tradycje jest to droga muzyczna.

Orkiestra bierze udział w licznych imprezach okolicznościowych w Brześciu Kujawskim i poza nim.
Kapelmistrzem orkiestry jest Michał Bagiński, który jednocześnie prowadzi sekcję rytmiczną, sekcję puzonów i sakshornów tenorowych.
Ponadto w orkiestrze pracują:
Zbigniew Drążek – sekcja trąbek, kornetów i sakshornów altowych;
Maciej Bagiński – sekcja klarnetów, saksofonów, fletów.
Orkiestra bierze udział w licznych przeglądach i festiwalach.

W roku 2011 Orkiestra wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Strzelnie, gdzie otrzymała wyróżnienie. W roku 2013 orkiestra zajęła 2 miejsce na Festiwalu Orkiestr Dętych w Śliwicach, a grupa taneczna zajęła w tymże festiwalu miejsce pierwsze.

W roku 2016 orkiestra zajęła 1 miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Zelgnie. W roku 2016 orkiestra dała swój koncert podczas uroczystej gali na XVIII Międzynarodowej Wystawie Rolniczej AGRO SHOW w Bednarach. W 2017 roku orkiestra wzięła udział w XVIII Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Śliwicach. Ogromnym wyróżnieniem dla orkiestry była oprawa muzyczna Finału Ogólnopolskiego konkursu Agro Liga 2017 w ogrodach pałacu prezydenckiego w Warszawie i osobiste spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Największym sukcesem Młodzieżowej Orkiestry Dętej “Brestivia” w tym czasie było zajęcie 1 miejsca na 46 Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu w czerwcu 2018 roku. W maju 2019 roku Orkiestra wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Niemczech w miejscowości Malente.
Ale to nie koniec muzycznych dokonań orkiestry. Każdy kolejny rok obfituje w nowe muzyczne odkrycia i coraz większe osiągnięcia członków naszej muzycznej drużyny.

W roku 2020 “BRESTIVIA” wzięła udział w procesji Bożego Ciała w Brześciu Kujawskim, obchodach 81 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Wieńcu oraz Dożynkach Powiatowo-Gminno-Parafialnych w Brześciu Kujawskim. Nawet trudny dla wszystkich czas pandemii nie zatrzymał działań orkiestry. W listopadzie tego roku MOD “BRESTIVIA” wystąpiła w audycji online z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a także wzięła udził w kolejnym wydarzeniu online – XV Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych, organizowanym przez Orkiestrę Dętą OSP Słupca.

Rok 2021 rozpoczął się dla “BRESTIVII” udziałem w 29 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, było to kolejne niezapomniane doświadczenie muzyczne dla całego zespołu. Długo zapamiętanym występem orkiestry niewątpliwie był również jej udział w uroczystej gali z okazji oficjalnego otwarcia BCKiH WAHADŁO. Oj działo się! Ale to oczywiście nie koniec. W maju tego roku orkiestra przygotowała wydarzenie „Polonez dla Brześcia” z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja.  Po raz kolejny również “BRESTIVIA” uświetniła swoją oprawą muzyczną uroczystość Święta Bożego Ciała, Gminno-Parafialnych Dożynek w Brześciu Kujawskim oraz uroczystość 82 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Wieńcu.

Rok 2021 orkiestra zakończyła udziałem w urokliwym koncercie „Ulica Wielkiej Kolędy”.

2022 rok to dla orkiestry bardzo intensywny czas, bogaty i w wielogodzinne treningi i w wyzwania i oczywiście w dumę i wzruszenia. Rozpoczął się, już niemalże tradycyjnie, udziałem orkiestry w 30 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wiosna obfitowała w takie aktywności “BRESTIVII” jak: udział w procesji i mszy rezurekcyjnej, udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja, udział w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Chodczu, Impresje Orkiestr Dętych Brześć Kujawski, udział w Przeglądzie Orkiestr Dętych w Inowrocławiu, a także też już tradycyjnie, udział w uroczystościach Święta Bożego Ciała. Latem orkiestra uświetniła swoimi dźwiękami dwie uroczystości: obchody Święta Policji we Włocławku oraz Dożynki Gminno – Parafialne w Brześciu Kujawskim.

Jesień 2022 to prawdziwie obfity czas dla “BRESTIVII”. Uczestniczyła ona w obchodach 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieńcu. Brała udział w warsztatach z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Niezapomniany czas! Zespół uczestniczył również w uroczystościach 105 lat OSP Guźlin, a także w uroczystych obchodach Święta Niepodległości. Jesienią rozpoczęły się również nabory do orkiestry i wizyty w szkołach. Orkiestra zorganizowała także koncert „Na pięciolinii Wolności”. Wielkim, ważnym i zdecydowanie niezapomnianym doświadczeniem i muzycznym i życiowym było współtworzenie i realizacja wydarzenia, jakim był musical „Tak to u nos jest”. Podbił on serca i wpisał się na stałe w pamięć nie tylko członkom orkiestry.

2023, tak już tradycyjnie, MOD “BRESTIVIA” rozpoczyna go udział w 31 finale WOŚP, tym razem byliśmy w telewizji TVN! Oczywiście nie zwalniamy: Bal charytatywny w uzdrowisku Wieniec Zdrój, wyjazd integracyjny Zielona Szkoła w Goreniu Dużym, procesja rezurekcyjna, udział w Osięcińskim Przeglądzie Orkiestr oraz udział w pierwszomajowym pochodzie. Jak widać, to cały przekrój artystycznych dróg! Oczywiście i w tym roku orkiestra uświetniła obchody święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz procesję na święto Bożego Ciała. W czerwcu tego roku “BRESTIVIA” wzięła udział w V Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych Chodecz, a także dźwięcznie uczestniczyła w pożegnaniu  Księdza Proboszcza. Czy to koniec? Oczywiście, że nie! “BRESTIVIA” wzięła udział również w zakończeniu roku artystycznego,  XII Impresjach Orkiestr Dętych, Brześć Kujawski/Wieniec Zdrój, a także w  Mszy Świętej podczas Dożynek Gminno – Parafialnych w Brześciu Kujawskim. Niezwykle przyjemnym wydarzenie dla całej orkiestry była ponowna możliwość zagrania w Musicalu “Tak to u nos jest”. Tym razem wyjazdowo w Bydgoszczy, Kutnie i Inowrocławiu. Cóż to były za emocje!

Zdecydowanie jednak najważniejsze i najcenniejsze dla MOD “BRESTIA” wydarzenie tego roku to Koncert z okazji Jubileuszu 15-lecia istnienia Młodzieżowej Orkiestry Dętej “BRESTIA”. Tak, to już 15 lat! Uhonorowaliśmy je wręcz po królewsku, zachowując w sercach kolejne niezapomniane chwile.

Rok 2023 “BRESTIVIA” zakończyła udziałem we wzruszającym koncercie świątecznym “Zduma świąteczna”.

Rok 2024 to niewątpliwe kolejne czekające na członków orkiestry wyzwania, przygody i wzruszenia.

Opiekun

Michał Bagiński kapelmistrz

Michał Bagiński – kapelmistrz

Związany z orkiestrą od samego początku. W pierwszych latach sprawował funkcję instruktora a od 2011 roku został kapelmistrz MOD “Brestivia”. Człowiek orkiestra nie tylko na scenie. Kocha góry, podróże i oczywiście dobrą muzykę.

Zajęcia

Dla Kogo?Dzieci i młodzież w wieku od 7 do 20 lat
Termin zajęćOrkiestra: zajęcia odbywają się zespołowo i indywidualnie
poniedziałek 14:00-19:00,
wtorek 14:00-19:00,
piątek 14:00- 19:30.
Plan godzinowy zajęć opracowywany jest indywidualnie z instruktorami.
Informacjetel. 54 416 99 28
e-mail: orkiestra@wahadlo.brzesckujawski.pl
Koszt60 zł/miesiąc

Zapisy na zajęcia prowadzone są TUTAJ