Wystawy

WAHADŁO CZASU – multimedialna wystawa historyczna

Nazwa Brzeskiego Centrum Kultury i Historii “WAHADŁO” jest uwarunkowana usytuowaniem obiektu, w historycznym miejscu. Właśnie tutaj znajdowała się stacja przeładunkowa kolejki wąskotorowej jeżdżącej “na wahadło” czyli tam i z powrotem. Wykorzystaliśmy potencjał i energię, płynąca z sentymentu mieszkańców do tego miejsca, lokalizując w BCKiH wystawę “WAHADŁO CZASU”, która opowiada o historii i tradycji Brześcia Kujawskiego od neolitu po czasy współczesne. Dzieje Brześcia Kujawskiego prezentujemy na tle historii regionu i Polski. Zainspirowani dziedzictwem regionu, stworzyliśmy wystawę podzieloną na dwie części. Multimedialna wystawa pozwala na przenoszenie się w czasie, samodzielne odkopywanie zabytków archeologicznych, podglądanie dawnych światów i nasłuchiwanie ich odgłosów. Zastosowane aplikacje multimedialne uatrakcyjniają odbiór informacji i wiedzy oraz ułatwiają jej przyswojenie.

Chronologiczną narrację rozpoczyna wehikuł czasu przenoszący zwiedzających do neolitu. W tej części możemy obejrzeć makietę chat trapezowych, które zostały odkryte na tych terenach, zapoznać się ze sposobem pochówku zmarłych reprezentujących ludność tak zwanej grupy brzesko-kujawskiej. Najmłodsi na każdym etapie zwiedzania znajdą atrakcję dla siebie. W tej części dzieci mogą poczuć się jak archeolodzy – kopiąc w piasku i odkrywając elementy odnalezionych kości czy jaja dinozaura ich oczom ukażą się wesołe, animowane, biegające dinozaury.

Przechodząc do epoki brązu i żelaza możemy podziwiać naczynia z tamtego okresu, na ekranach multimedialnych dostępne są informacje na ich temat. Dzieci na pewno zainteresuje podglądanie ukrytych w ścianie okienek przedstawiających m.in pracę kowala. Po drodze na ekranach dotykowych rozmieszczonych w całym muzeum będą mogły rysować i grać w gry nawiązujące do epoki, którą akurat zwiedzają. W części poświęconej epoce żelaza zaprezentowano również pracę i twórczości miejscowego kowala Jana Butrykowskiego.

Inną ciekawą atrakcją jest komnata księżnej Eufrozyny – matki Władysława Łokietka. Wchodzących do komnaty gości zaskakuje postać kobiety ubranej w strój z epoki, która zwraca się do zwiedzających i opowiada o życiu na dworze księżnej, zwiedzający po raz pierwszy poznają tutaj młodego Władysława – przyszłego króla Polski. W tym miejscu możemy zasiąść na tronie i zrobić sobie na przykład pamiątkowe zdjęcie, zagrać w grę i posłuchać informacji o drodze Władysława na tron.

zwiedzający oglądają instalacje dotyczące zawodów w średniowieczu i pokazujące średniowieczny targ

Wychodząc z komnaty trafiamy na średniowieczny stragan, na którym spotkamy szewca, rzeźnika czy winiarza – rzemieślnicy opowiedzą o tajnikach swojego fachu. Na targu istotną rolę w wymianie towarami odgrywały jednostki miar i wag. Były one zupełnie inne niż dziś – spokojnie, pomożemy Ci je zrozumieć.

W części poświęconej średniowieczu znajduje się również interaktywny stół z planem miasta na którym odwiedzający wystawę mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat topografii Brześcia Kujawskiego.

zwiedzający pochylają się nad interaktywnym stołem z planem miasta
dzieci bawią się układanką  ze strojami ludowymi

Bardzo interesującą częścią wystawy jest ta, poświęcona folklorowi. Możemy tu obejrzeć i posłuchać opowiadań nagranych przez członkinie zespołu folklorystycznego “Spod Strzechy” działające przy BCKiH Wahadło, dotyczących zwyczajów panujących na Kujawach. Zagrać w grę sprawdzającą znajomość gwary kujawskiej, prawidłowo ułożyć układankę dotyczącą strojów ludowych. w tym miejscu najmłodszych z pewnością zainteresuje możliwość nauczenia się podstawowych kroków Kujawiaka z wykorzystaniem nowych technologii?

Odtworzona uliczna żydowska, pokryta prawdziwym brukiem, przywita nas plakatami pochodzącymi z dawnych lat, zaprezentuje sklep kolonialny, autentyczny szyld apteczny i zaprowadzi nas do okresu wojny gdzie świadkowie tamtego okresu opowiedzą o swoich przeżyciach.  Na wystawie znaleźć można także przedział wagonu kolei wąskotorowej i wyruszyć w podróż z Włocławka do Brześcia. Nie zapomniano również o przemyśle więc znaleźć można wzmianki o cukrowni, zakładach ceramicznych Rumaki czy suszarni. Wiele niespodzianek, gier oraz ciekawostek dla tych małych i dużych znajdziecie Państwo na terenie naszej wystawy więc warto zarezerwować sobie czas by zwiedzić naszą wystawę.

Przygotowaliśmy dwie ścieżki zwiedzania – dla dorosłych, i dla dzieci już od 4 roku życia. Interaktywne ścieżki zwiedzania inspirują do lekcji muzealnych i warsztatów


GODZINY OTWARCIA WYSTAWY:
PONIEDZIAŁEK: tylko dla grup zorganizowanych
WTOREK: 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście godz. 17:00)
ŚRODA: 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście godz. 17:00)
CZWARTEK: 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście g. 17:00)
PIĄTEK: 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście g. 17:00)
SOBOTA: 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście g. 17:00)
NIEDZIELA: 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście g. 17:00)

CENNIK biletów na antresolę wystawy:
Bilet normalny – 18 zł
Bilet ulgowy (dzieci, uczniowie, studenci, seniorzy) – 15 zł
Bilet grupowy (od 10 osób) – 12 zł
Bilet rodzinny (2+2) – 60 zł
* Przy zakupie biletu grupowego bilet dla opiekuna GRATIS