Zespół folklorystyczny “Spod Strzechy”

Zespół folklorystyczny “Spod Strzechy”

Zespół folklorystyczny „Spod Strzechy”– to czternastoosobowy zespół prezentujący muzykę kujawską, działający przy Brzeskim Centrum Kultury w Brześciu Kujawskim. Zespół propaguje autentyczny folklor Kujaw w pieśniach, tańcach i obrzędach.
Grupę tworzą seniorzy, których połączyła pasja śpiewania i miłość do ziemi kujawskiej. Twórcą zespołu był wspaniały muzyk i folklorysta pan Tadeusz Zieliński. Obecnie kierownikiem muzycznym jest Pan Tomasz Majchrzak , a opiekę nad zespołem prowadzi obecnie pani Anna Szczepaniak


Wyróżnienia

III miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nakle w 2011 r , w tym samym roku zespół zdobył III miejsce na XXX Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku. W 2013 roku zespół zdobył II miejsce oraz wyróżnienie dla kapeli ludowej w Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów w Aleksandrowie Kujawskim oraz III miejsce na Festiwalu muzyki Kujawskiej „Bliżej korzeni” w Raciążku. Rok 2014 również obfitował w sukcesy. Zespól otrzymał nagrodę specjalną podczas 43 Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku. III miejsce podczas Festiwalu Muzyki Kujawskiej „Bliżej Korzeni” w Zbrachlinie oraz
nagrodę Grand Prix w Przeglądzie Seniorów w Aleksandrowie.

W roku 2015 zespól ponownie wywalczył Grand Prix w Aleksandrowie oraz zajął 1 miejsce wśród zespołów folklorystycznych na Przeglądzie w Chełmnie. W roku 2016 zespól zajął 2 miejsce na 45 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku . W 2017 r solistka zespołu Agata Kubajka zajęła 3 miejsce w 46 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku w kategorii soliści.

Zespół nie tylko wspaniale śpiewa , ale też wspaniale gotuje o czym świadczy zajęcie 1 miejsca w roku 2015 na I Festiwalu Kuchni Kujawskiej w Lubrańcu za czarninę kujawska, w roku 2016 na tymże Festiwalu zespól zajął 2 miejsce. Panie brały także udział w konkursie na żur kujawski w Brześciu Kujawskim oraz w roku 2017 – 2 lipca w Kutnie w konkursie na tradycyjną nalewkę- zdobywając pierwsze miejsce. W roku 2019 panie zdobyły I miejsce na Ponadto panie otrzymały wyróżnienie za czarninę i kluski z serem podczas 28 Festiwal u Grup Śpiewaczych Ziemia i Pieśń w 2019 roku.

 Członkowie zespołu wielokrotnie przygotowywali potrawy na Powiatowe Wystawy stołów wigilijnych i wielkanocnych oraz przygotowują tradycyjny kujawski poczęstunek na gminne imprezy ( dożynki, pikniki itp.)


Zajęcia

Dla Kogo?dla ludzi, których pasją jest śpiewanie i miłość do ziemi kujawskiej
Termin zajęćBCKiH Wahadło;
zajęcia odbywają się w każdą środę od 16.30 do 19.00
Informacjetel. (54)4169929
e-mail: a.szczepaniak@wahadlo.brzesckujawski.pl
Koszt

Dokumenty

Regulamin i karta uczestnika zajęć