Zespół folklorystyczny “Spod Strzechy”

Zespół folklorystyczny “Spod Strzechy”

Zespół folklorystyczny „Spod Strzechy”– to czternastoosobowy zespół prezentujący muzykę kujawską, działający przy Brzeskim Centrum Kultury i Historii “Wahadło” w Brześciu Kujawskim. Zespół propaguje autentyczny folklor kujaw w pieśniach, tańcach i obrzędach. Grupę tworzą seniorzy, których połączyła pasja śpiewania i miłość do ziemi kujawskiej. Twórcą zespołu był wspaniały muzyk i folklorysta Tadeusz Zieliński. Obecnie kierownikiem muzycznym jest Tomasz Majchrzak, opiekę nad zespołem prowadzi Anna Szczepaniak.


Wyróżnienia

Zespół zajął III miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nakle w 2011 r, w tym samym roku zespół zdobył III miejsce na XXX Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku. W 2013 roku zespół zdobył II miejsce oraz wyróżnienie dla kapeli ludowej w Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów w Aleksandrowie Kujawskim oraz III miejsce na Festiwalu muzyki Kujawskiej „Bliżej korzeni” w Raciążku. Rok 2014 również obfitował w sukcesy. Zespól otrzymał nagrodę specjalną podczas 43 Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku. III miejsce podczas Festiwalu Muzyki Kujawskiej „Bliżej Korzeni” w Zbrachlinie oraz nagrodę Grand Prix w Przeglądzie Seniorów w Aleksandrowie. W roku 2015 zespól ponownie wywalczył Grand Prix w Aleksandrowie oraz zajął I miejsce wśród zespołów folklorystycznych na Przeglądzie w Chełmnie. W roku 2016 zespól zajął II miejsce na 45 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku . W 2017 r solistka zespołu Agata Kubajka zajęła 3 miejsce w 46 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku w kategorii soliści.

Zespół nie tylko wspaniale śpiewa, ale też wspaniale gotuje o czym świadczy zajęcie I miejsca w roku 2015 na I Festiwalu Kuchni Kujawskiej w Lubrańcu za czarninę kujawska, w roku 2016 na tymże Festiwalu zespól zajął II miejsce. Panie brały także udział w konkursie na żur kujawski w Brześciu Kujawskim oraz w 2017 roku w Kutnie w konkursie na tradycyjną nalewkę- zdobywając pierwsze miejsce. Panie otrzymały wyróżnienie za czarninę i kluski z serem podczas 28 Festiwalu Grup Śpiewaczych Ziemia i Pieśń w 2019 roku.

Członkowie zespołu wielokrotnie przygotowywali potrawy na Powiatowe Wystawy stołów wigilijnych i wielkanocnych oraz przygotowują tradycyjny kujawski poczęstunek na gminne imprezy (dożynki, pikniki itp.)

Opiekun

Tomasz Majchrzak - muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista

Tomasz Majchrzak – muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista

Muzyk od wielu lat związany z centrum kultury w Brześciu Kujawskim. Umiejętność gry na klawiszach, akordeonie i puzonie opanował do perfekcji. Na swoim koncie posiada wiele wyjątkowych aranżacji i przygotowanych koncertów. Współtworzy zespół folklorystyczny “Dzieci Kujaw”, “Spod Strzechy” i wiele innych muzycznych projektów, których jest ważnym elementem.


Zajęcia

Dla Kogo?dla ludzi, których pasją jest śpiewanie i miłość do ziemi kujawskiej
Termin zajęćŚroda 16:30-19:00
Informacjetel. 54 416 99 28
e-mail: a.szczepaniak@wahadlo.brzesckujawski.pl
Kosztbezpłatnie