4 Kultura Nas Ocali Festiwal za nami

Zapraszamy do fotograficznego podsumowania 4 edycji Festiwalu Kultura Nas Ocali, który w dniach 2-5 października odbył się w Wahadle.

KNO 2024 dzień I

Widzowie obejrzeli 4 filmy krótkometrażowe i jeden pełnometrażowy. Po zakończeniu pokazów w bloku filmów krótkometrażowych dyrektor artystyczna wydarzenia Agata Całkowska rozmawiała z zaproszonymi gośćmi: Marcjanną Lelek reżyser filmu “Jutro w nocy padał deszcz”, Julią Biesiadą aktorką która w filmie zagrała Helę, jedną z głównych ról oraz reżyserem obrazu “Moje żyjątko” Andrzejem Danisem. Po projekcji tzw. pełnego metrażu publiczność spotkała się z Hanną Nobis, reżyser filmu “Prawy chłopak”.

Tego samego dnia odbył się wernisaż wystawy prac uczestników warsztatów graffiti. Swoje prace zaprezentowali uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku, którzy w dniach 19-20 września uczestniczyli w warsztatach graffiti poprzedzających festiwal. W trakcie wernisażu widzowie mogli podziwiać wykonane prace a następnie odbyła się ich licytacja. Niektórzy wrócili z Wahadła z nowym elementem wystroju domu lub mieszkania. Dochód z przeprowadzonych aukcji zgodnie z życzeniem artystów zostanie przeznaczony na rzecz poszkodowanych w powodzi. Aby przekazać piękno wykonanych prac galerię zdjęć prezentujemy w kolorze a nie zgodnie z tradycją festiwalu w biało-czarnych barwach.

KNO 2024 dzień II

Czwartkowy poranek i popołudnie upłynęły pod znakiem kolejnych pokazów filmów krótkometrażowych i obrazu pełnometrażowego. Publiczność w wieku 14+ obejrzała 5 tytułów. Po zakończonych pokazach uczniowie szkół m.in z Włocławka i Wieńca mieli możliwość spotkać się i porozmawiać z reżyser filmu Dom Lalki Magdą Matwijow oraz Agnieszką Zwiefką, twórczynią obrazu “Drzewa Milczą”.

KNO 2024 dzień III

Trzeci dzień Kultura nas ocali dostarczył widzom wielu emocji, wzruszeń i zaskakujących zakończeń filmów dokumentalnych. 4 filmy krótkometrażowe i obraz pełnometrażowy przybliżyły publiczności ważne aspekty życia społecznego i problemów z jakimi spotykamy się każdego dnia m.in. brak tolerancji, samoakceptacja, umiejętność rozmowy na trudne tematy z najbliższymi.
Publiczność miała możliwość porozmawiać z reżyserem filmu “Gorzko” Marcinem Kulczykowskim, Faustyną Kopeć, czyli tytułową “Faustyną” oraz reżyser filmu “Posłuchaj co chcę Ci powiedzieć” Małgorzata Imielską.

Wyjątkowy, szalony, widowiskowy, kontrowersyjny, kolorowy… taki właśnie był spektakl Kora.Boska zaprezentowany przez aktorów Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Niezwykła podróż poprzez życie, twórczość, radości i dramaty Kory Jackowskiej publiczność obejrzała w ramach 4 edycji festiwalu Kultura nas ocali.
Trudno w kilku zdaniach opisać sztukę, którą widzowie zobaczyli na scenie naszego centrum kultury wczorajszego wieczoru. Jedno jest pewne… na scenie Wahadła pojawiła się kochana, lubiana i podziwiana do dnia dzisiejszego Kora by w niepowtarzalny sposób opowiedzieć o swoim dzieciństwie, życiu, jasnych i ciemnych stronach kariery z zespołem Maanam.
Jak zakończyło się spotkanie legendy rocka z Matką Boską Częstochowską, Matką Boską Fatimską i Matką Boską z Guadalupe wiedzą osoby, które tego wieczoru były razem z nami. Było Bosko!

KNO 2024 dzień IV

Ostatni dzień festiwalu Kultura nas ocali rozpoczęła rozmowa dyrektor artystycznej festiwalu Agaty Całkowskiej z Anną Wacławik (autorką książki “Walka o życie” i dziennikarką radia Radio TOK FM) i Marcinem Kąckim twórcą książki “Chłopcy. Idą po Polskę.” Rozmowa dotyczyła m.in. wydanych książek, wojny na Ukrainie, dziennikarstwa, “klikalności” artykułów w internecie i obniżeniu standardów dziennikarstwa.
Chwilę po godzinie 19:00 odbyła się projekcja filmu “Lęk” z Magdaleną Cielecką i Martą Nieradkiewicz w rolach głównych. Poruszająca historia dwóch sióstr ich relacji i walki z chorobą była punktem wyjścia do późniejszej rozmowy z reżyserem obrazu Sławomirem Fabickim. Podczas spotkania z twórcą obrazu widzowie zgromadzeni w sali kinowej dowiedzieli się wielu interesujących szczegółów dotyczących powstania filmu oraz osobistych motywacji reżysera do stworzenia obrazu.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w wydarzeniu (uczniowie, młodzież, nauczyciele, dorośli, seniorzy). KNO już od 4 lat pokazuje społeczne problemy i tematy często przemilczane, uwrażliwia ludzi na drugą osobę, ale także prezentuje piękno obrazów polskiej kinematografii.