Zapraszamy na dwa spotkania z historią do Brześcia Kujawskiego. Pierwszego dnia zapraszamy na Festyn Archeologiczny “Wehikuł Czasu” w Brześciu Kujawskim – przeniesiemy się 6500 lat wstecz do neolitycznej osady pierwszych rolników. Drugi dzień natomiast, to XIII Piknik historyczny “Od średniowiecza do…”. XIII Piknik historyczny w Brześciu Kujawskim to dobrze znana kontynuacja formuły pikników historycznych z poprzednich lat, który przeniesie nas w okres średniowiecza.
DZIEŃ 1 – Festyn archeologiczny “Wehikuł Czasu”
Festyn archeologiczny “Wehikuł Czasu” – spotkania nad jeziorem Smętowo [18 września od godziny 11.00]
W godz. od 11:00 do 18:00, na zaaranżowanych stanowiskach archeologii eksperymentalnej prezentowane będą różnego rodzaju formy rzemiosła i życia codziennego w wiosce z młodszej epoki kamienia. Zobaczymy jakimi przedmiotami codziennego użytku posługiwały się gospodynie, a jakimi mężczyźni podczas polowań lub przy łowieniu ryb. Przypatrzymy się m.in. obróbce bursztynu, krzemienia, kości i rogu oraz pozyskiwania i wytopu miedzi. Dowiemy się też jakie przedmioty wykonywano z tych surowców i do czego służyły. Przybyli na imprezę będą mieć niepowtarzalną szansę wcielić się w rolę mieszkańców neolitycznej osady i spróbować swoich umiejętności np. przy wykonywaniu naczyń glinianych, strzał do łuku, czy też strzelania z łuku lub miotania oszczepem.
Wytrwali będą mieli wyjątkową okazję, by spróbować „smaków dziedzictwa”, w tym przypadku: pieczonego w dole prosiaka, wędzonego i suszonego nad ogniem mięsa, podpłomyków, czy pieczonej w glinie ryby.
To tylko fragment atrakcji, które uzupełni stanowisko wykopaliskowe i rekonstrukcyjne dla uczestników festynu oraz (nazwane roboczo) „Laboratorium” wraz z pracowniami bioarcheologicznymi, w tym botaniki i antropologii. Pod czujnym okiem naukowców możliwe będzie oglądanie pod mikroskopem np. pyłków roślin, jakie uprawiano przed tysiącami lat na terenach obecnego Brześcia, a także poznanie różnego rodzaju uszkodzeń kości ludzkich i zwierzęcych.
Niebieska pinezka wyznacza miejsce Festynu Archeologicznego “Wehikuł Czasu” nad j. Smętowo
Festyn archeologiczny “Wehikuł Czasu”- spotkania w Brzeskim Centrum Kultury i Historii “Wahadło” [18 września od godziny 13.00]
O godz. 13:00, w siedzibie Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło” (na przeciw jeziora Smętowo, przy drodze krajowej nr 62) odbędzie się otwarcie festynu archeologicznego „Wehikuł czasu” i obchodów EDD w Brześciu Kujawskim. Podczas tej uroczystości wysłuchamy krótkich przemówień. Prof. zw. dr hab. Ryszard Grygiel – wybitny archeolog i badacz ziemi brzeskiej oraz uczeń profesora Konrada Jażdżewskiego, odkrywcy i badacza osady kultury lendzielskiej nieopodal jeziora Smętowo – podczas swego wystąpienia pt. „W krainie brzesko-kujawskich domów trapezowatych” wspomni o mieszkańcach Brześcia, którzy uczestniczyli w pracach wykopaliskowych i opowie krótko o badaniach z nimi związanych.
Ciekawostką będą prelekcje: dra hab. Tomasza Konopki z Katedry Medycyny Sądowej UJ pt. „Czy da się udowodnić zbrodnię sprzed kilku tysięcy lat ?” oraz dr hab. Aldony Mueller-Bieniak, Instytut Archeologii UW, zatytułowane „Rośliny pierwszych rolników kujawskich – nie tylko od kuchni”.
Festyn archeologiczny “Wehikuł Czasu” w Brześciu Kujawskim organizowany jest przez: Stowarzyszenie – Ziemia Izbicka, BCKiH Wahadło, Gmina Brześć Kujawski. “Wehikuł Czasu” dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundacji Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego. Festyn archeologiczny “Wehikuł Czasu” w Brześciu Kujawskim objęty jest patronatem Starosty Włocławskiego Romana Gołębiewskiego.
Niebieska pinezka wyznacza miejsce spotkań w Brzeskim Centrum Kultury i Historii “Wahadło”
Festyn archeologiczny “Wehikuł Czasu” w Brześciu Kujawskim – oficjalny plakat
DZIEŃ 2 – XIII Piknik Historyczny w Brześciu Kujawskim [19 września od godziny 15.00] – spotkania na terenie wałów miejskich
Wydarzenie odbędzie się na terenie wałów miejskich (al.W.Łokietka). Tym samym XIII Piknik Historyczny w Brześciu Kujawskim pod nazwą „Od średniowiecza do..” przeniesie nas ( zgodnie z tytułem) do czasów średniowiecza, prezentując wioskę słowiańską wraz ze stanowiskami rękodzielniczymi. Odbędzie się turniej łuczniczy prowadzony przez Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Współczesnym elementem wydarzenia będzie prezentacja broni oraz umundurowania z czasów II wojny światowej. Nad prezentacją autentycznych akcesoriów, pistoletów i karabinów będzie czuwać Klub Strzelecki LOK Grot Płock.
Oczywiście nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych uczestników. Prowadzone zabawy będą nawiązywały zarówno do czasów średniowiecznych jak i tych współczesnych.
Początek pikniku o godzinie 15.
XIII Piknik Historyczny odbywa się na terenie wałów miejskich, tj. Al. Władysława Łokietka (niebieska pinezka wyznacza miejsce odbywania się pikniku):