Festyn Archeologiczny “Wehikuł Czasu” i XIII Piknik Historyczny Brześciu Kujawskim [18-19 września]

Zapraszamy na dwa spotkania z historią do Brześcia Kujawskiego. Pierwszego dnia zapraszamy na Festyn Archeologiczny “Wehikuł Czasu” w Brześciu Kujawskim – przeniesiemy się 6500 lat wstecz do neolitycznej osady pierwszych rolników. Drugi dzień natomiast, to XIII Piknik historyczny “Od średniowiecza do…”. XIII Piknik historyczny w Brześciu Kujawskim to dobrze znana kontynuacja formuły pikników historycznych z poprzednich lat, który przeniesie nas w okres średniowiecza.


DZIEŃ 1 – Festyn archeologiczny “Wehikuł Czasu” 

Festyn archeologiczny “Wehikuł Czasu” – spotkania nad jeziorem Smętowo [18 września od godziny 11.00]

W godz. od 11:00 do 18:00, na zaaranżowanych stanowiskach archeologii eksperymentalnej prezentowane będą różnego rodzaju formy rzemiosła i życia codziennego w wiosce z młodszej epoki kamienia. Zobaczymy jakimi przedmiotami codziennego użytku posługiwały się gospodynie, a jakimi mężczyźni podczas polowań lub przy łowieniu ryb. Przypatrzymy się m.in. obróbce bursztynu, krzemienia, kości i rogu oraz pozyskiwania i wytopu miedzi. Dowiemy się też jakie przedmioty wykonywano z tych surowców i do czego służyły. Przybyli na imprezę będą mieć niepowtarzalną szansę wcielić się w rolę mieszkańców neolitycznej osady i spróbować swoich umiejętności np. przy wykonywaniu naczyń glinianych, strzał do łuku, czy też strzelania z łuku lub miotania oszczepem.
Wytrwali będą mieli wyjątkową okazję, by spróbować „smaków dziedzictwa”, w tym przypadku: pieczonego w dole prosiaka, wędzonego i suszonego nad ogniem mięsa, podpłomyków, czy pieczonej w glinie ryby.
To tylko fragment atrakcji, które uzupełni stanowisko wykopaliskowe i rekonstrukcyjne dla uczestników festynu oraz (nazwane roboczo) „Laboratorium” wraz z pracowniami bioarcheologicznymi, w tym botaniki i antropologii. Pod czujnym okiem naukowców możliwe będzie oglądanie pod mikroskopem np. pyłków roślin, jakie uprawiano przed tysiącami lat na terenach obecnego Brześcia, a także poznanie różnego rodzaju uszkodzeń kości ludzkich i zwierzęcych.

Niebieska pinezka wyznacza miejsce Festynu Archeologicznego “Wehikuł Czasu” nad j. Smętowo


Festyn archeologiczny “Wehikuł Czasu”- spotkania w Brzeskim Centrum Kultury i Historii “Wahadło” [18 września od godziny 13.00]

O godz. 13:00, w siedzibie Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło” (na przeciw jeziora Smętowo, przy drodze krajowej nr 62) odbędzie się otwarcie festynu archeologicznego „Wehikuł czasu” i obchodów EDD w Brześciu Kujawskim. Podczas tej uroczystości wysłuchamy krótkich przemówień. Prof. zw. dr hab. Ryszard Grygiel – wybitny archeolog i badacz ziemi brzeskiej oraz uczeń profesora Konrada Jażdżewskiego, odkrywcy i badacza osady kultury lendzielskiej nieopodal jeziora Smętowo – podczas swego wystąpienia pt. „W krainie brzesko-kujawskich domów trapezowatych” wspomni o mieszkańcach Brześcia, którzy uczestniczyli w pracach wykopaliskowych i opowie krótko o badaniach z nimi związanych.
Ciekawostką będą prelekcje: dra hab. Tomasza Konopki z Katedry Medycyny Sądowej UJ pt. „Czy da się udowodnić zbrodnię sprzed kilku tysięcy lat ?” oraz dr hab. Aldony Mueller-Bieniak, Instytut Archeologii UW, zatytułowane „Rośliny pierwszych rolników kujawskich – nie tylko od kuchni”.

Festyn archeologiczny “Wehikuł Czasu” w Brześciu Kujawskim organizowany jest przez: Stowarzyszenie – Ziemia Izbicka, BCKiH Wahadło, Gmina Brześć Kujawski. “Wehikuł Czasu” dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundacji Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego. Festyn archeologiczny “Wehikuł Czasu” w Brześciu Kujawskim objęty jest patronatem Starosty Włocławskiego Romana Gołębiewskiego.

Niebieska pinezka wyznacza miejsce spotkań w Brzeskim Centrum Kultury i Historii “Wahadło”


Festyn archeologiczny “Wehikuł Czasu” w Brześciu Kujawskim – oficjalny plakat

Festyn Archeologiczny "Wehikuł Czasu" w Brześciu Kujawskim - plakat

DZIEŃ 2 – XIII Piknik Historyczny w Brześciu Kujawskim [19 września od godziny 15.00] – spotkania na terenie wałów miejskich

Wydarzenie odbędzie się na terenie wałów miejskich (al.W.Łokietka). Tym samym XIII Piknik Historyczny w Brześciu Kujawskim pod nazwą „Od średniowiecza do..” przeniesie nas ( zgodnie z tytułem) do czasów średniowiecza, prezentując wioskę słowiańską wraz ze stanowiskami rękodzielniczymi. Odbędzie się turniej łuczniczy prowadzony przez Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Współczesnym elementem wydarzenia będzie prezentacja broni oraz umundurowania z czasów II wojny światowej. Nad prezentacją autentycznych akcesoriów, pistoletów i karabinów będzie czuwać Klub Strzelecki LOK Grot Płock.
Oczywiście nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych uczestników. Prowadzone zabawy będą nawiązywały zarówno do czasów średniowiecznych jak i tych współczesnych.
Początek pikniku o godzinie 15.

XIII Piknik Historyczny odbywa się na terenie wałów miejskich, tj. Al. Władysława Łokietka (niebieska pinezka wyznacza miejsce odbywania się pikniku):

XIII Piknik Historyczny w Brześciu Kujawskim – oficjalny plakat

XIII Piknik Historyczny w Brześciu Kujawskim - plakat

SPONSOR XIII PIKNIKU HISTORYCZNEGO

Informujemy, że Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest Sponsorem wydarzenia „XIII PIKNIK HISTORYCZNY”.
GAZ-SYSTEM to spółka Skarbu Państwa o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Jest operatorem systemu przesyłowego gazu w Polsce oraz właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Świadczy usługi przesyłu gazu poprzez własną sieć gazociągów wysokiego ciśnienia. Spółka zapewnia bezpieczeństwo energetyczne kraju, przyczyniając się także do rozwoju europejskiego rynku gazu.
GAZ-SYSTEM r ealizuje ambitny program inwestycyjny zakładający budowę blisko 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z państwami sąsiednimi wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.
GAZ-SYSTEM realizując politykę rządu w zakresie zapewnienia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego kraju, stwarza warunki sprzyjające gospodarczemu rozwojowi regionów. Realizowane inwestycje gazowe dają nowe perspektywy rozwoju i umożliwiają podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska.
GAZ-SYSTEM jest spółką odpowiedzialną społecznie i realizuje inwestycje z poszanowaniem praw wszystkich interesariuszy. W ramach swej działalności spółka prowadzi aktywnie dialog z interesariuszami oraz wspiera inicjatywy m.in. z zakresu wydarzeń gospodarczych i branżowych, nauki, ekologii, bezpieczeństwa, kultury i sztuki oraz sportu.
Poprzez podatki odprowadzane do samorządów lokalnych Spółka przyczynia się do rozwoju lokalnej infrastruktury, powstawania nowych miejsc pracy oraz poprawy komfortu życia społeczności lokalnych.
Więcej informacji o spółce GAZ-SYSTEM, znajduje się na stronie www.gaz-system.pl.