XV Piknik Historyczny przed nami

Po raz XV zapraszamy Państwa na dwudniowy Piknik Historyczny pod hasłem “W neolitycznej wiosce”. W tym roku obchodzimy 9O lecie wykopalisk w Brześciu Kujawskim. Jest to bardzo ważne wydarzenie.

W piątek 8 września w godzinach 9.00-14.00 na terenie przy jeziorze Cmentowo Doktor hab. Tomasz Konopka przeprowadzi zajęcia z zakresu antropologii. Uczestnicy będą mogli posłuchać ciekawostek o kościach , czaszkach oraz wykonać rekonstrukcje twarzy używając przy tym gliny. Ponadto, na zaaranżowanych stanowiskach z młodszej epoki kamienia prezentowane będą różnego rodzaju formy rzemiosła i życia codziennego.

9 września między godz. 14.00-19.00 , także przy jeziorze odbędą się wykłady, które poprowadzą prof. Ryszard Grygiel- archeolog i muzealnik ( “Wspomnienia archeologa”), Dominik Płaza – Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz dr Krystian Łuczak – kierownik działu archeologicznego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej (“Słów kilka o pracy archeologa”). Nie zabraknie, również warsztatów. Ponadto odbędą się rekonstrukcje wioski neolitycznej. Stanowiska jakie będziemy mogli zobaczyć to: obóz łowcy, strzelnica, pradziejowa kuchnia wraz z degustacją dla odważnych, stanowisko rybaka , stoisko zielarki, warsztat tkacki i wiele innych.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych i nie tylko będą zajęcia plastyczne, rysowanie węglem, odciskanie roślin na glinie i tworzenie wisiorów oraz nauka wyplatania opasek ze sznurka. Warsztaty przeprowadzą animatorzy “Wahadła” .

Organizatorem Pikniku Historycznego jest Brzeskie Centrum Kultury i Historii “Wahadło”. Informujemy, że sponsorem wydarzenia jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A .