Co roku na zakończenie sezonu turystycznego Urząd Marszałkowski w Toruniu nagradza osoby i instytucje, które przyczyniły się do rozwoju turystyki i turystyki w regionie. Uczestnicy zaangażowani w budowanie marki turystycznej Kujaw i Pomorza zostali nagrodzeni podczas uroczystej gali, która odbyła się 29 listopada 2022 w Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi Józef Ramlau Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, członek zarządu Aneta Jędrzejewska oraz radni wojewódzcy Jacek Gajewski i Michał Czepek. Gminę Brześć Kujawski reprezentował Burmistrz Tomasz Chymkowski a BCKiH Wahadło Dyrektor Agata Kubajka oraz Z-ca Dyrektora Sylwia Czerwińska-Modrzejewska. Na spotkaniu zaprezentowano efekty pracy nad dokumentem strategicznym w dziedzinie turystyki który powstał pod opieką merytoryczną dra hab. Piotra Zmyślonego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Huberta Gonery, dyrektora firmy Landbrand.
Uroczystość była okazją do podsumowań i nagrodzenia osób i instytucji, które prężnie działają na rzecz krajoznawstwa, turystyki i gospodarki turystycznej w województwie kujawsko-pomorskim. Nasza instytucja została wyróżniona w konkursie Odkrywca 2022 w kategorii „Dobre miejsce”. Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego Piotra Całbeckiego odebrał Burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski oraz Dyrektor BCKiH Wahadło Agata Kubajka. Nagroda w kategorii “Dobre miejsce” przyznawana jest produktom turystycznym, które posiadają niezwykły potencjał i istnieją na rynku krócej niż dwa lata.
Nasza instytucja otrzymała również nominację Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej do reprezentowania Województwa w konkursie na najlepszy produkt turystyczny Polskiej Organizacji Turystycznej w kategorii “Certyfikat specjalny”. Wyróżnienie odebrała Zastępca Dyrektora BCKiH Wahadło Sylwia Czerwińska-Modrzejewska.
W trakcie wręczono honorowe odznaki Ministerstwa Sportu i Turystyki za zasługi dla turystyki. Wyróżnienia otrzymali:
Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przypadł Kołu Koło Przewodników PTTK w Toruniu. Odznaką honorową za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego uhonorowano Henryka Miłoszewskiego z toruńskiego oddziału PTTK, a jubileuszowe gratulacje przyznano oddziałowi PTTK im. A. Słowińskiego w Strzelnie (powiat mogileński) za 65 lat działalności.
Odznaki honorowe Ministerstwa Sportu i Turystyki za zasługi dla turystyki otrzymali:
- Grzegorz Gil – Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu
- Malwina Rouba – Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu
- Elżbieta Czech – Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu
- Maria Zakrzewska – Oddział Kujawski PTTK we Włocławku
- Paweł Grabczewski – Oddział Kujawski PTTK we Włocławku
- Elżbieta Horka – Pałucki Oddział PTTK w Żninie
- Urszula Słowińska – Oddział PTTK im. A. Słowińskiego w Strzelnie
- Agnieszka Kowalkowska – Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
- Michał Targowski – Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu
- Jarosław Pająkowski – Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą
- Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Inowrocławiu.
Podczas uroczystości nagrody prócz BCKiH Wahadło odebrali również inni laureaci marszałkowskiego konkursu „Odkrywca”, w którym wyróżniamy osoby, zespoły, organizacje, instytucje i firmy przyczyniające się do budowania marki turystycznej województwa. Zwycięzcami zostali:
- w kategorii „Ambasador Kujaw i Pomorza” – Czesław Nosewicz z Torunia i Lokalna Organizacja Turystyczna Pałuki
- w kategorii „Najlepsza inwestycja” – Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, Oddział Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
- w kategorii „Silny wizerunek w mediach społecznościowych” – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
- w kategorii „Najciekawsze wydarzenie Eskapady” – Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy.
Wyróżnienia specjalne trafiły do Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej oraz Brodnickiego Parku Krajobrazowego.
Poznaliśmy także zwycięzców tegorocznego etapu regionalnego ogólnopolskiego konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej „Najlepszy Produkt Turystyczny”, odbywającego się pod honorowym patronatem Marszałka Piotra Całbeckiego. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wyłoniła 3 zwycięzców, którzy zostaną automatycznie nominowani do etapu ogólnopolskiego, gdzie powalczą o certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej:
- Cukrownia Żnin
- Baseny Letnie – Wodny Plac Zabaw w Ciechocinku (powiat aleksandrowski)
- Park Solankowy w Inowrocławiu.
Nominacja na Najlepszy Produkt Turystyczny – Złoty Certyfikat POT trafiła do Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.
Certyfikat Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej otrzymała gmina Zławieś Wielka.
Gwiazdą Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc został Dom Mikołaja Kopernika.