Festiwal Kultura Nas Ocali rozpoczęty

Udało się w zeszłym roku i gdy widzę pełną salę dziś, wiem że uda się również ta edycja festiwalu – tymi słowami przywitała publiczność i gości przybyłych do Brześcia Kujawskiego dyrektor Wahadła, Agata Kubajka. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami – Kultura Nas Ocali to nagradzane filmy, rozmowy z twórcami, wystawy i literatura. Przed nami najbardziej kulturalne cztery dni w roku.


Kultura Nas Ocali to festiwal, który w dużej mierze „kręci się” wokół pokazów i rozmowach wokół filmów młodych, polskich twórców, ale nie tylko. W trakcie rozpoczynającego się dziś festiwalu uczestnicy zobaczą również intrygującą wystawę sztuki współczesne pn. To co pozostanie po nas, która została przygotowana w oparciu o brzeskie doświadczenia. W kolejnych dniach odbędą się również spotkania z autorami książek, spacery tematyczne i koncerty.

Kultura Nas Ocali to festiwal inny niż wszystkie, bo wcale nie odbywa się, jak to określił Piotr Domalewski w rozmowie z Tok Fm, w lepiej oświetlonych miastach, na co zwracała dziś uwagę również Agata Kubajka:
Dużo ludzi pukało się w głowę – festiwal filmowy w pięciotysięcznym miasteczku? Festiwale filmowe robi się przecież w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, może w Bydgoszczy. A jednak, udało się w zeszłym roku i gdy widzę pełną salę dziś, wiem że uda się również ta edycja festiwalu – powiedziała Agata Kubajka otwierając festiwal.

Oczywiście, nie byłoby tego festiwalu, gdyby nie dyrektorka artystyczna Agata Całkowska, co podkreśliła dyrektor Wahadła:
Jest z nami Agata Całkowska, dyrektorka artystyczna festiwalu- dajcie jej duże brawa! To ona wpadła na genialny pomysł, żeby festiwal Kultura Nas Ocali zorganizować właśnie w Brześciu Kujawskim.

Pierwszego dnia festiwalu publiczność zobaczyła 8 filmów, a wśród nich takie produkcje jak Fallowers. Odpalaj lajwa, Martwe Małżeństwo czy Tożsamość. Filmy zestawiono w dwa bloki filmowe, po których odbyły się rozmowy z twórcami. Z publicznością rozmawiali m.in. Michał Toczek (reż. Martwe Małżeństwo), Adam Porębowicz (reż. Szczerość), Jakub Radej (reż. Followers. Odpalaj lajwa), Konrad Królikowski (reż. Tożsamość), Filip Bojarski (reż. TEATR LALEK).

Dziś również odbył się wernisaż wystawy To co pozostanie po nas, przygotowanej przez kuratorów z Warszawskiego Biura Wystaw, Sarmena Beglariana i Sylwię Szymaniak. Wystawę będzie można oglądać nie tylko w trakcie trwania festiwalu – ekspozycja będzie dostępna w holu BCKiH Wahadło do 21 października.

.