Drugi dzień festiwalu Kultura Nas Ocali

Za nami drugi dzień festiwalu Kultura Nas Ocali. Publiczność zobaczyła kolejne filmy festiwalowe. Wieczór zakończył się spotkaniami m.in. z Tymonem Tymańskim i Arkadiuszem Jakubikiem.


Drugiego dnia festiwalu Kultura Nas Ocali młoda publiczność zgromadzona w Brzeskim Centrum Kultury i Historii Wahadło obejrzała trzy kolejne filmy: Warzywa i owoce w reżyserii Macieja Jankowskiego, Koniki na biegunach Marcina Lesisza oraz Kiedy obróci sie dom. Z twórcami ostatniego filmu publiczność mogła spotkać się osobiście – na pytania zgromadzonej w sali widowiskowej Wahadła młodzieży odpowiadały Maria Ornaf – reżyserka filmu, i autorka zdjęć Zuzanna Zachara-Hassairi.

Po spotkaniu z twórcami, spod Brzeskiego Centrum Kultury i Historii Wahadło wyruszył muzyczny spacer do dawnego cmentarza żydowskiego. Młodzież odwiedziła najpierw kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika, w którym zapoznała się z instalacją Praktyki współistnienia przygotowaną przez Magdę Komar.  Muzyczny spacer prowadził Tymek Bryndal. W miejscu dawnego cmentarza żydowskiego Maya Gordon, autorka instalacji Drzewo-Pamięć życia, opowiedziała o planie upamiętnienia dawnego kirkutu.

Czwartek był dniem, w którym po raz pierwszy odbyły się pokazy wieczorne i spotkania z autorami książek. Wieczór rozpoczęło spotkanie z Tymonem Tymańskim, który opowiedział o swojej ksiażce Sclavus. Po spotkaniu autorskim publiczność obejrzała film Piotra Domalewskiego Jak najdalej stąd. Po projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem filmu i aktorami: Zofią Stafiej i Arkadiuszem Jakubikiem.

Arkadiusz Jakubik o festiwalu Kultura Nas Ocali